Skip to content Skip to footer
ул. Войводина Могила 48, Карпузица, София
0 items - 0.00 лв. 0

    Автономни соларни системи

    Фотоволтаичният соларен панел е елементът, който улавя слънчевата светлина и е отговорен за превръщането на слънчевата енергия в електричество чрез фотоволтаичния ефект. Но в допълнение към фотоволтаичния панел, соларните инсталации изискват редица допълнителни елементи, които са необходими, за да се гарантира функционалността, контрола и дълготрайността на слънчевата инсталация.

    Елементи на фотоволтаична инсталация

    Фотоволтаична клетка

    Фотоволтаичната клетка е част от соларния панел, подпомагащ преобразуването на слънчевата радиация в електрическа енергия благодарение на фотоволтаичния ефект. Резултатът е постоянен ток.

    Като цяло, фотоволтаичен модул или слънчев панел се състои от съвкупност от фотоволтаични клетки, капсулирани в два слоя между стъклен преден лист и заден слой на термопластичен полимер или друг стъклен лист, когато е желателно да се получат модули с известна степен на прозрачност

    Автономни соларни системи
    Най-често използваните фотоволтаични клетки в слънчевите панели са силициевите и могат да бъдат разделени на три подкатегории:

    Изпратете запитване или се свържете се с нас по удобен начин!

    Мощностни инвертори

    Инверторът е електронно устройство, което отговаря за преобразуване на генерирания постоянен ток в променлив такъв. Фотоволтаичният слънчев панел осигурява електричество под формата на постоянен ток. Този ток може да се преобразува в променлив ток от токовия инвертор и да се пренесе в електрическата мрежа или във вътрешната мрежа.

    Енергията се генерира при ниски напрежения (380-800 V) и при постоянен ток. Той се трансформира от инвертор в променлив ток. В електроцентрали под 100 kW мощността се инжектира директно в разпределителната мрежа при ниско напрежение (400 V в трифазна или 230 V в еднофазна). А за мощности над 100 kW се използва трансформатор за повишаване на енергията при средно напрежение (до 36 kV) и се включва в транспортните мрежи за по-късната му доставка.

    Слънчеви тракери

    Слънчевите тракери са механизми, които ориентират позицията на соларните панели в зависимост от позицията на Слънцето за увеличаване на тяхната полза. Използването на тракер е често срещано явление при производството на слънчева енергия.

    Слънчевите тракери позволяват значително увеличаване на производството на слънчева енергия на места с висока директна радиация.

    Има слънчеви тракери от различни типове:

    Електрически инсталации

    Инсталацията е елементът, който транспортира електрическата енергия от момента на нейното производство, за по-късното ѝ разпределение и транспортиране. Нейната големина се определя от най-рестриктивния критерий между максималната потенциална разлика и максималната допустима интензивност. Слънчевите тракери позволяват значително увеличаване на производството на слънчева енергия на места с висока директна радиация.

    Какво представляват автономните соларни системи?

    Автономните фотоволтаични инсталации са тези инсталации, които са изолирани от електрическата мрежа. Цялата електрическа енергия, генерирана от слънчевите панели, се изразходва директно. Този вид фотоволтаична инсталация е предназначен за случаите, в които разходите за поддръжка и монтаж на електропроводите не са рентабилни. Например, това би било в случай на планинско убежище.

    Основният елемент на автономните соларни системи е фотоволтаичният панел. Фотоволтаичният панел е отговорен за превръщането на слънчевата енергия в електрическа под формата на постоянен ток.

    Предимства и недостатъци на автономните соларни инсталации

    Изолираните фотоволтаични соларни инсталации имат предимството, че не зависят от външни елементи, за да се снабдяват с енергия, а преките разходи за киловатчас енергия са нула.

    От друга страна, той има някои особености. Важна характеристика на този вид възобновяем енергиен източник е неговата зависимост от изменението на получената слънчева радиация. Слънчевата радиация, която фотоволтаичният панел ще получи, зависи от слънчевото време, наклона на Слънцето в различните часове на деня и в различните часове на годината и на климатичния пояс. Часовете на слънчевото излъчване могат да бъдат изчислени. Това, което не може да бъде изчислено обаче, е броят на часовете и облачните дни, които ще има в конкретния период.

    За разлика от фотоволтаичните соларни инсталации, свързани към мрежата, е необходимо да се осигури система за акумулиране на енергия, така че тя да може да се използва в случаите, когато фотоволтаичните панели не генерират електричество, защото не получават слънчева енергия. Инсталациите, свързани към мрежата, нямат този недостатък, тъй като излишъкът от енергия може да се подава към генерираната и доставяна електрическа мрежа, когато е необходимо.

    За щастие, във фирма Европанел може да поръчате сигурен акумулатор за соларна система.Слънчевите тракери позволяват значително увеличаване на производството на слънчева енергия на места с висока директна радиация.

    Специфични елементи за автономни соларни инсталации

    В допълнение към общите елементи самостоятелните соларни инсталации има редица елементи, които са напълно необходими за функционирането на този тип съоръжения:

    Акумулаторите на електрическа енергия, които са отговорни за съхранението на енергията, произлязла от фотоволтаичните панели в момент на ниско потребление, така че те да могат да се използват по време на енергийни нужди. Обикновено става въпрос за батерии, въпреки че има някои съоръжения, където енергията на водата се смесва с хидравлична енергия, а енергията, дошла от слънчевите панели, се използва за задвижване на помпа и повишаване на водата на определена височина. Водата на определена височина има потенциална енергия, която може да се преобразува обратно в електрическа енергия чрез работа на турбините.

    Контролерите за зареждане отговарят както за процеса на зареждане, така и за разреждането на акумулаторите (в този случай батериите), те винаги са в правилните работни условия.

    Инвеститорите отговарят за превръщането на енергията под формата на постоянен ток, получена в соларния панел, в променлив ток. Тъй като фотоволтаичните слънчеви панели генерират електричество в постоянен ток и повечето електрически уреди, които ще използваме, изискват токовият вход да бъде в променлив ток, ще трябва да преобразуваме събрания постоянен ток в променлив.

    Официален вносител сме на италиански и немски фирми, които са производители на соларни панели и системи. Фирми като Futura Sun и Axitex, известни с висококачествените си панели. Поддържаме постоянна наличност на предлаганите продукти. Не само че предлагаме продажбата на дребно и дистрибуцията на соларни панели, ние извършва цялостно проектиране и изграждане на фотоволтаични системи за жилищни, индустриални и професионални употреби. Изграждаме автономни системи на територията на страната. В случай че планирате поставянето на автономна соларна система, свържете се с нас за консултация и изготвяне на личен проект.