Мрежови системи
Соларните системи имат редица предимства и уникални характеристики пред конвенционалните технологии за производство на енергия.
Фотоволтаичните инсталации могат да бъдат проектирани за различни приложения и оперативни изисквания, също така могат да бъдат използвани за централизирано или разпределено производство на електроенергия.
Фотоволтаичните системи нямат движещи се части, те са модулни, лесно разширяеми и дори транспортируеми в някои случаи. Енергийната независимост и екологичната съвместимост са две атрактивни характеристики на фотоволтаичните системи. Горивото (слънчевата светлина) е безплатно и не се създава шум или замърсяване от функционирането на фотоволтаичните системи. Като цяло, тази опция за извличане на електроенергия, ако е добре проектирана и правилно инсталирана, изисква минимална поддръжка и има дълъг експлоатационен живот.
Как функционира PV системата
Казано по-просто, фотоволтаичните системи са като всички други системи за производство на електрическа енергия, но употребяваното оборудване е различно от използваното за конвенционалните електромеханични системи за генериране. Въпреки това, принципите на работа и взаимодействие с други електрически системи остават същите и се ръководят от добре установената система от електрически кодове и стандарти.
Въпреки че фотоволтаичната решетка произвежда мощност, когато е изложена на слънчева светлина, са необходими редица други компоненти за правилно провеждане, контрол, преобразуване, разпределяне и съхраняване на енергията, произведена от масива.
В зависимост от функционалните и експлоатационни изисквания на системата, изискваните специфични компоненти могат да включват основни компоненти като токов инвертор, батерия, система и батериен контролер, спомагателни източници на енергия и понякога посочения електрически товар (уреди). В допълнение, асортимент за баланс на системата – хардуер, включително окабеляване, свръхток, защита от пренапрежение и изключване на устройства, както и друго оборудване за обработка на енергия.
Видове фотоволтаични системи
Фотоволтаичните енергийни системи обикновено се класифицират според техните функционални и експлоатационни изисквания, конфигурации на компонентите и как оборудването е свързано с други източници на енергия и електрически товари. Двете основни класификации са свързани с мрежата или интерактивни системи за комунални услуги и самостоятелни системи. Фотоволтаичните системи могат да бъдат проектирани да осигуряват захранване с постоянен и / или променлив ток, могат да работят взаимосвързани или независими от комуналната мрежа и могат да бъдат свързани с други енергийни източници и системи за съхранение на енергия.
Автономни соларни системи
Самостоятелните фотоволтаични системи са проектирани така, че да работят независимо от електрическата мрежа, и обикновено са проектирани и оразмерени да доставят определени електрически товари с постоянен и / или променлив ток. Тези типове системи могат да бъдат захранвани само от фотоволтаична решетка или могат да използват вятър, двигател-генератор или захранваща енергия като спомагателен източник на енергия в така наречената PV-хибридна система.
Най-простият вид самостоятелна фотоволтаична система е система с директно свързване, където изходът за постоянен ток на фотоволтаичния модул или решетка е директно свързан с постояннотоковото натоварване. Тъй като в системите с директно свързване няма акумулаторна батерия за електрическа енергия, системата работи само по време на слънчеви часове, което прави тези конструкции подходящи за обичайни приложения като вентилатори, водни помпи и малки циркулационни помпи за слънчеви термални системи за отопление.
Мрежови соларни системи
Мрежовите или комунално-интерактивните фотоволтаични системи са проектирани да работят паралелно и взаимно свързани с електропреносната мрежа. Главният компонент на свързаните към мрежата фотоволтаични системи е инверторът или блокът за регулиране на мощността (PCU). PCU преобразува постояннотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната решетка, в променливотоково захранване, съответстващо на изискванията за качество на напрежението и мощността на комуналната мрежа, и автоматично спира захранването на мрежата, когато комуналната мрежа не се захранва.
Двупосочен интерфейс се осъществява между изходните вериги на фотоволтаичната система и електрическата комунална мрежа, обикновено на разпределителния панел на място или сервизен вход. Това позволява променливотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната система, или да доставя електричество на място, или да захранва мрежата обратно, когато изходът на фотоволтаичната система е по-голям от търсенето на място.
През нощта и през други периоди, когато електрическите натоварвания са по-големи от фотоволтаичната система, балансът на мощността, изискван от мрежата, се получава от електроснабдителната мрежа. Тази функция за безопасност се изисква във всички свързани към мрежата фотоволтаични системи и гарантира, че фотоволтаичната система няма да продължи да работи и да се връща обратно в комуналната мрежа, когато мрежата не работи.
Приложение на мрежовите соларни системи
Някои приложения на тези системи са следните:- Инсталации на покриви, тераси и др. На жилища, които са свързани към електроразпределителната мрежа: Покривната повърхност се използва за монтиране на модулни системи с лесен монтаж.
- Производствени инсталации: Това са промишлени приложения, които могат да бъдат инсталирани в селските райони, които не се използват за други цели (“слънчеви ферми”, “енергийни кооперации”) или наложени на големи палуби на градски райони (паркинги, търговски площи и др.)
- Интеграция в сгради: Тя се състои в подмяна на конвенционалните архитектурни елементи с нови архитектурни елементи, които включват фотоволтаичния елемент, и следователно са електрогенератори (фасадни покрития, окачени фасади, парасоли, перголи и др.
Елементи на свързана с мрежа фотоволтаична слънчева система
Фотоволтаичен генератор
Фотоволтаичните клетки, обикновено с черен или тъмно син цвят, са свързани в групи и са защитени от елементите, образувайки фотоволтаични модули. Няколко фотоволтаични модула заедно с електрическите кабели, които ги свързват и с елементите на опората и фиксацията, представляват така наречения фотоволтаичен генератор.
Фотоволтаичният генератор е елементът, който отговаря за преобразуването на слънчевата радиация в електрическа енергия. Тази електроенергия се произвежда в постоянен ток, а нейните характеристики зависят от енергийната интензивност на слънчевата радиация и от околната температура.
Инвертор
Инверторът е елементът, който преобразува произведената от панелите електрическа енергия (постоянен ток) в променлив ток със същите характеристики като тази на електрическата мрежа. Има различни видове инвертори, но е препоръчително да се избере в зависимост от размера на инсталацията.
Броячи
Фотоволтаичният генератор се нуждае от два метра, разположени между инвертора и мрежата, един за количествено определяне на генерираната енергия и инжектирането в мрежата за фактуриране, а другата за количествено определяне на малката консумация (<2 kWh / година) на фотоволтаичния инвертора в отсъствие на слънчева енергия.
Предимства
Постоянна надеждна мощност
Фотоволтаичните системи, свързани с мрежата, гарантират, че домът ви или вашият офис винаги ще има достъп до енергия, дори ако слънчевата енергия липсва или е недостатъчна. Инверторът на системата се свързва към акумулаторна банка, която може да съхранява енергия, която да се използва при спиране на тока. Предимство на свързаните към мрежата системи е, че те не зависят от слънцето. Фотоволтаичната енергия с изключена мрежа е само периодична, но свързаните към мрежата системи гарантират, че всяка допълнителна електрическа енергия се доставя автоматично от мрежата.
Финансови предимства на мрежовите системи
Домакинствата имат полза от продажбата на излишната енергия обратно към мрежата при нормални цени на дребно. Дори да не можете да продавате излишната енергия, то със сигурност ще намалите употребата на конвенционалната енергия, респективно ще редуцирате разходите за електроенергия.
Заповядайте при нас в Европанел. Ние сме лицензиран вносител на италиански и немски фирми производители на соларни панели, консумативи и системи. Поддържаме постоянна наличност на предлаганите продукти, за да може винаги да имате на разположение качествени соларни артикули. Освен продажбата на дребно и дистрибуцията на соларни панели, фирмата прави цялостно проектиране и изграждане на мрежови соларни системи за жилищни и индустриални помещения в рамките на България.