


Полагане на Битумни, PVC, TPO хидроизолационни мембрани на плоски покриви и основи.
Синтетичните мембрани се характеризират с дълъг експлоатационен живот, лекота на материала и бърз монтаж.
Правилното полагане на хидроизолационните системи е от изключителна важност когато се цели постигане на високо качество. В основата стоят материалите. Те трябва да са качествени и най-вече подходящи. Инсталационните умения, оборудването и повърхността, която ще се изолира, също трябва да бъдат взети предвид при съставяне на проекта.
Синтетичните хидроизолационни мембрани се делят на два вида: еластомери и пластомери, като към вторите спадат PVC и TPO/FPA мембраните. Тези мембрани намират приложение в хидроизолациите на покриви, шпицови стени, по пилоти,основи на сгради, тунели, язовирни стени, канали, резервоари, плувни басейни и други. Те имат много добри механични свойства – устойчиви са на вятър, температурни амплитуди, UV лъчи и притежават устойчивост на стареене. Полагането им се извършва машинно чрез заварка на пластовете.
Предимство на синтетичните мембрани е възможността да бъдат полагани върху груби и неравни повърхности.
TPO/FPA
Мембрана от термопластичен полиолефин (или гъвкав полиолефин). Тези мембрани са произведени от полипропиленови съполимери, които не съдържат пластификатори. Те имат отлична UV и химическа устойчивост.
PVC-P
Поливинилхлорид с пластификатори. PVC-P мембраната се състои от: смола (50-55%), пластификатори (30-35%), стабилизатори и пигменти (20-10%).
И двата вида мембрани имат своите силни страни, които трябва да се вземат предвид при избора коя да се използва при хидроизолацията.
При PVC-P мембраните това са:
-дълъг опит и традиция
-евтини суровини
-лесни за заваряне
При TPO/FPA мембраните това са:
-екологично чисти продукти
-висока устойчивост на стареене и атмосферни влияния
-средна продължителност на живот над 30 години
-могат да контактуват с всички топло и хидро-изолационни материали, дори и с PSE
-без пластификатори за мигриране, без разделителни слоеве
-TPO и PVC мембраните са с една и съща дебелина, но TPO са с 20% по-ниско тегло и разходи при унищожаване
-сигурно решение, дори и при 1.2mm на продукта
-без дразнещ дим при заварка
Битумни мембрани
Битумните мембрани са най-подходящи за хидроизолация на плоски покриви. Те биват двупластови и еднопластови, имат дълъг живот и са устойчиви на температурни амплитуди. Съществуват и течни битумни мембрани.
Полагането на мембраните се извършва посредством газо-пламъчното им залепване към основата. Независимо от вида, мембраните трябва да са с минерални шисти или посипка, която предпазва битума от UV лъчите.
При поставянето на битумни мембрани с цел хидроизолация е силно препоръчително да се обърне внимание на повърхностите, върху които ще се полагат. Начините за полагане варират според видовете основа:
1. Ако се цели запазване на старата хидроизолация, тя може да играе ролята на основа за новата. Наранените участъци се отстраняват, ако има въздушни мехури те трябва да се изрежат, и преди полагането на новата хидроизолация трябва да се нанесе грунд.
2. Върху дървени основи полагането се извършва с помощта на пирони, препоръчително такива с широка глава – така дървената повърхност се предпазва от топлината на горелката, с която се извършва залепването.
3. При полагане върху бетонови повърхности, основата първо се почиства и изсушава щателно, след което се нанася грунд. Той трябва да изсъхне добре преди поставянето на мембраните, което се извършва посредством едновременно нагряване на двете повърхности.
4. Когато повърхността е нечувствителна към топлина, полагането се извършва чрез газово-пламъчно залепване или чрез полагане на армировка от фибро стъкло и залепване със студен битумен грунд.

