Skip to content Skip to footer
ул. Войводина Могила 48, Карпузица, София
0 items - 0.00 лв. 0

    Соларни фотоволтаични панели

    Топлина и енергия за вашия дом или промишлена сграда

    Съществуват два основни типа технологии за слънчева енергия: фотоволтаични (PV) и слънчеви топлинни. Фотоволтаичната технология представлява всички онези соларни панели на покрива, които виждате в домовете и бизнеса. Те произвежда електричество директно от слънчевата енергия. Колко лесно и ефективно, особено за слънчевите страни?

    Революцията на слънчевата енергия

    През последните години идеята за използването на възобновяеми източници на енергия придобива все по-голяма популярност и има защо! Фирма Европанел е официален вносител и дистрибутор на италиански и немски производители на соларни панели и системи за дома и промишлеността. Сред нашето портфолио може да намерите продукти с доказано качество на компаниите – Futura Sun, Axitex, Newmax, Rolls и други.

    При нас винаги може да намерите желаните от вас соларни панели и системи, защото поддържаме постоянно количество на склад. Освен продажбата на дребно и дистрибуцията на соларните панели, ние завършваме от до процеса чрез цялостно проектиране и изграждане на фотоволтаични системи за жилищна, индустриална и професионална експлоатация. Може да осигурим изграждането както на самостоятелни, така и на мрежови системи в цяла България.

    Соларни панели

    Изпратете запитване или се свържете се с нас по удобен начин!

    Какво представляват фотоволтаични панели – соларни панели?

    Електрическите системи за слънчеви панели, известни също като фотоволтаични (PV), улавят слънчевата енергия с помощта на фотоволтаични клетки. Тези клетки не се нуждаят от пряка слънчева светлина за работа – те също могат да генерират малко електричество в облачен ден. Панелите превръщат слънчевата светлина в електричество, което може да се използва за управление на битови уреди и осветление.

    Как работи?

    Соларната фотоволтаична система е елегантна технология, която произвежда електричество от слънчева светлина, без да има движещи се части. Във фотоволтаична клетка слънчевата светлина отделя електрони от техните силициеви атомни приемници. Малки пакети от светлинна енергия, наречени фотони, се улавят от електроните и отдават достатъчно енергия, за да изхвърлят електроните, освобождавайки ги от техния приемник. Близо до горната повърхност на клетката е „еднопосочна мембрана“, наречена pn-връзка. Pn-връзката се образува чрез разпръскване на малки количества фосфор на дълбочина от около един микрометър в тънък слой силиций.

    Когато свободният електрон пресече pn-връзката, той не може лесно да се върне, предизвиквайки отрицателно напрежение да се появи на повърхността, обърната към слънцето (и положително напрежение на задната повърхност). Предната и задната повърхност могат да бъдат свързани заедно чрез външна верига, за да се извлече ток, напрежение и мощност от соларния панел. Тези панели са поставени зад стъкло за образуване на фотоволтаични модули, които имат типичен експлоатационен живот от 20 до 40 години.

    В много случаи фотоволтаичните модули, монтирани на покриви на сгради, могат да произвеждат толкова електроенергия, колкото е нужна за консумацията на сградата. Един типичен модул генерира около 200 киловатчаса (AC) на квадратен метър на година, така че площта на колектора от 25-50 m2 е необходима за разумното и енергийното ефективно захранване на една сграда.

    Предимства на слънчевата фотоволтаична система

    Соларните фотоволтаични панели (PV) несъмнено са това, което идва в съзнанието на хората, когато стане въпрос за слънчевата енергия. Като се има предвид, че за един час слънцето излъчва слънчева енергия, достатъчна, за да покрие човешкото потребление на енергия за една година, то употребата на фотоволтаична система изглежда като много практично и екологично решение за електродобив. Въпреки развитата технологията на слънчевите енергийни системи, ние все още изоставаме в улавянето на това естествено огромно количество енергия, свободно предоставено от природата. Но тук можете да разгледате някои основни предимства на слънчевите панели (PV панели), за да се убедите в тяхната полезност.

    Поръчка на фотоволтаични панели

    В обобщение, това са основните точки, които трябва да имате предвид, когато купувате соларни панели, освен разходите:

    Имате още въпроси? Свържете се с нашия екип от специалисти за професионален съвет, свързан с избора на панелите, монтажа, експлоатацията и поддръжката на соларната система.

    Всяка фотоволтаична система се нуждае от качествени соларни панели, за да бъде ефективна и работеща с максимален капацитет. При нас ще намерите PV модули на водещи производители, в чийто дизайн и принцип на работа са залегнали най-новите технологии. Предлагаме както единични бройки за малки домашни приложения, така и готови комплекти от множество соларни пана, които са по-изгоден вариант за широкомащабни проекти.

    Рентабилна ли е инвестицията в соларни панели?

    Основният въпрос, който интересува купувачите, когато става въпрос за изграждане на фотоволтаична система, е рентабилността на една такава инвестиция. Електричеството е най- важният и скъп ресурс за съвременното общество, така че не е странен интересът към системите за възобновяема енергия.

    Това, което вълнува потенциалните ни клиенти, е перспективата за изплащане на панелите в обозримо бъдеще. Можем да им отговорим, че инвестирането във фотоволтаични панели има голям потенциал да се превърне в печеливша стратегия както за собствениците на жилища, така и за бизнеса, в зависимост от фактори като местоположение, разходи за енергия, държавни стимули и дългосрочни финансови цели.

    Една от основните причини за рентабилността на соларната система е възможността за значително намаляване на сметките за електроенергия. Генерирайки собствена енергия от слънчева светлина, вие намалявате количеството електроенергия, което трябва да закупите от мрежата, което води до незабавни икономии на средства.

    С течение на времето тези икономии могат да надхвърлят първоначалните разходи за закупуване и инсталиране на соларни панели на конкурентна цена, което означава чиста финансова печалба.

    В много страни, правителствата и местните власти предлагат стимули, под формата на данъчни кредити или отстъпки, за да направят фотоволтаичните панели по-достъпни. Тези стимули могат драстично да намалят първоначалните разходи, превръщайки слънчевата енергия в по-достъпна и привлекателна опция за мнозина.

    Освен това програми като нетно измерване позволяват на собствениците на соларни системи да продават излишната енергия обратно в мрежата, което допълнително увеличава потенциала им за печалба. Това създава възможност не само за намаляване на разходите за енергия, но и за печалба.

    Въпреки сравнително високата първоначална цена на един качествен соларен панел, животът на добрите модули е често 25 години и повече. Това означава, че след като системата бъде изплатена, икономиите на средства за енергия продължават да се натрупват с години без допълнителни разходи.

    Рентабилността на PV панелите се увеличава допълнително от факта, че цените на енергията от традиционни източници продължават да се покачват, което прави генерираното от слънчева енергия електричество по-рентабилно в дългосрочен план. Следователно нашите фотоволтаични панели на изгодни цени не само допринасят за чистотата на околната среда, но също така могат да осигурят значителна финансова възвръщаемост.

    От каква поддръжка се нуждаят PV панелите?

    Един от факторите, който прави енергийните системи със соларни панели за ток толкова привлекателни, е минималната поддръжка, от която се нуждаят. Веднъж монтирани, те са проектирани да издържат на различни атмосферни условия, от дъжд до сняг, без особена намеса. Въпреки това, за да се гарантира, че работят с максимална ефективност, се препоръчват няколко рутинни операции.

    Една от основните дейности по поддръжка на панелите е поддържането на чиста лицева повърхност. Прах, мръсотия, птичи изпражнения и други отпадъци могат да се натрупат на повърхността на модулите, което с времето ще намали способността им да улавят слънчевата светлина.

    В повечето случаи естествени явления като дъжд ще отмият голяма част от тази мръсотия, но в райони с малко валежи или там, където панелите са монтирани под ниски ъгли, може да се наложи периодично почистване. Обикновено е достатъчно просто изплакване с вода или внимателно избърсване с мека кърпа.

    Друг аспект от поддръжката на всеки фотоволтаичен панел включва проверка за потенциална повреда или неизправност. С течение на времето екстремни метеорологични влияния като градушки или силни ветрове могат да причинят пукнатини и други повреди както на панелите, така и на монтажните конструкции.

    Редовните визуални проверки, особено след тежки метеорологични явления, могат да помогнат за ранно идентифициране на потенциални проблеми, преди те да се превърнат в значителни повреди. Също така е препоръчително да наблюдавате изхода на енергия от слънчевата система. Ако производството спадне неочаквано, това може да е знак, че нещо с панелите не е наред, което налага професионално обслужване.

    Не по малко важно е да се поддържа всяка околна растителност, която би могла да хвърля сянка върху правилно позиционираните соларни панели за къща или бизнес съоръжение. Това може да намали драстично тяхната ефективност, така че подрязването на клоните на дървета и храстите е задължително, ако те засенчват дори частично панелите.

    В болшинството случаи соларните системи се доставят с гаранции, които покриват по-големи технически операции по поддръжката, така че всеки значителен проблем може да бъде решен от фирмата доставчик или от компанията, която е инсталирала системата. Като цяло PV панелите са решение за алтернативна енергия, изискващо минимална поддръжка.

    На кои характеристики трябва да се обърне внимание?

    Дори да инвестирате в най-добрите фотоволтаични панели, това не гарантира, че соларната ви система ще отговаря напълно на вашите нужди и изисквания. Има някои важни характеристики, на които трябва да се обърне внимание, за да се гарантира висока производителност и дълъг работен живот.

    Соларните модули имат няколко ключови характеристики, които определят тяхната ефективност, издръжливост и цялостна производителност. Най-критичният фактор е тяхната ефективност, която се отнася до количеството слънчева светлина, което може да се преобразува в използваема електроенергия. Панелите с по-висока ефективност генерират повече мощност дори в по-малки пространства, което ги прави по-желани за инсталации, където пространството е ограничено.

    Друга важна характеристика е видът на използваните соларни клетки, като монокристалните и поликристалните са най-често срещаните. Монокристалните пана обикновено са по-ефективни, но по-скъпи, докато поликристалните са по-достъпни, но по-малко ефективни. Изборът на технология често е обвързан с цената на продукта, но в случая финансовите икономии не са печеливша стратегия.

    Здравината и експлоатационният живот на панелите също играят важна роля. Панелите ни са проектирани да издържат на тежки метеорологични условия, като дъжд, сняг и силни ветрове, и обикновено идват с гаранции, вариращи от 20 до 30 години.

    Температурният коефициент на соларен панел, закупен на изгодна цена е друго важно съображение, тъй като той измерва как производителността намалява, когато температурата се повиши. По-ниските коефициенти показват по-добро представяне в региони с горещ климат.

    И накрая, цялостната естетика и интегрирането на съвременни технологии, като инвертори и системи за монтаж, също могат да повлияят на решението за инсталиране на слънчеви модули, тъй като те допринасят както за външния вид, така и за функционалността на системата.